Reprezentacja imigrantów na igrzyskach w Rio

Na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro wystąpią „uchodźcy”, konkretnie dziesięcioosobowa grupa zawodników z Sudanu, Syrii, Konga oraz Etiopii.

800px-Rio_de_Janeiro_from_Corcovado_2005

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podał do wiadomości, że imigranci wystąpią na olimpiadzie pod flagą olimpijską. To pierwszy taki  przypadek w całej historii ruchu olimpijskiego.

„Ci ludzie nie mają domu, zespołu, flagi ani hymnu” -€“ powiedział Thomas Bach, przewodniczący MKOl. „Ich domem będzie więc wioska olimpijska dzielona z najlepszymi sportowcami na świecie. Na stadion wejdą przy dźwiękach olimpijskiego hymnu, a nad nimi powiewać będzie olimpijska flaga” -€“ dodał.

„To przesłanie nadziei dla wszystkich uchodźców na świecie” -€“ stwierdził. „Ci najlepsi sportowcy-uchodźcy pokażą światu, że pomimo niewyobrażalnych tragedii, z którymi musieli się zmierzyć, potrafią wzbogacić nasze społeczeństwa swoim talentem, umiejętnościami i siłą ludzkiego ducha” -€“ zakończył.

Początkowo w gronie potencjalnych olimpijczyków z “Zespołu Olimpijczyków-Uchodźców” (Team of Refugee Olympic Athletes) znajdowało się 43 sportowców wybranych przez komitety olimpijskie ich krajów. Selekcja odbywała się przy współpracy z ONZ. Co ciekawe, nie umiejętności w danej dziedzinie są najważniejszym kryterium, a życie osobiste.

Podziel się:
Posted in Bez kategorii.