Niemiecki Kościół Katolicki popiera budowę meczetu

Kościół Rzymskokatolicki w Niemczech stanowczo popiera budowę meczetu w Erfurcie w regionie Turyngii. Kościół tym samym stanął naprzeciwko propozycji AfD, czyli  „Alternatywy dla Niemiec” (z niem. Alternative fur Deutschland), która chciała zablokować budowę.

z18721760Q,Niemcy-w-Dortmund-witaja-imigrantow-z-tabliczkami-

Kościół katolicki w Turyngii, a także wspólnota protestancka z regionu wystąpiły publicznie w obronie planu budowy meczetu w Erfurcie, który wznieść chce islamskie stowarzyszenie Ahmadijja. Kościół zatem sprzeciwił się planom Alternatywy dla Niemiec, która  postulowała zatrzymanie budowy i organizację protestów ze względu na wzrost wpływów muzułmanów w Niemczech.

„W rozmowie z agencją KNA, niemiecką katolicką agencją informacyjną, Winfried  Weinrich (kierownik Biura Katolickiego w Erfurcie) stwierdził, że niemiecka ustawa zasadnicza gwarantuje wolność religijną i pozwala na zarówno prywatną, jak i publiczną praktykę wiary. W związku z tym, erfurckie stowarzyszenie Ahamdijja ma prawo zbudować sobie godne miejsce dla modlitwy i spotkania.” Stanowisko Kościoła katolickiego wspierają protestanci. Turyngska „biskupka”, Ilse Junkermann, powiedziała: – Kto podważa wolność religijną, powinien się zapytać, czy stoi jeszcze na gruncie naszej konstytucji. Wg agencji KNA również lokalna wspólnota ewangelicka przyjęła deklarację o budowie meczetu.

Z drugiej strony AfD  zorganizowała w tym tygodniu na erfurckim placu katedralnym demonstrację pod hasłem „Nasz kraj, nasza kultura, nasza decyzja”. Politycy AfD podkreślają, że wprawdzie muzułmanie mają wolność wyznania, to jednak nie jest to powód to wznoszenia licznych meczetów.

Co ciekawe, meczet Ahamdijja miałby być również wyposażony w minaret. Mógłby to być z nielicznych meczetów na wschodzie Niemiec, tym bardziej, argumentują zwolennicy, że obecnie muzułmanie gromadzą się w budynkach mieszkalnych zamiast meczetów.

Podziel się:
Posted in Bez kategorii.